جرج پولیا (George Polya)

Production Materials: NML 26--Revised Cover Materialsمادر او مصر بود که جورج حرفه ی پدرش را تعقیب کند. لذا او در سال ۱۹۰۵ در دانشگاه بوداپست در رشته ی حقوق ثبت نام نمود. ولی به علت عدم علاقه فقط یک نیم سال در این رشته ادامه داد سپس در رشته زبان و ادبیات به مدت دو سال تحصیل کرد که این ادامه تحصیل منجر به اخذ گواهینامه تدریس در دوره های دبیرستان گردید ولی او از این مدرک هیچگاه استفاده نکرد . او که دوستدار ادبیات بود در حالی که هنوز شاگرد دوره ی اول دبیرستان بود اشعار هایی را به زبان مجارستان برگرداند او به فلسفه هم علاقه مند بود یکی از اساتید فلسفه او را متقاعد کرد که مطالعه ریاضیات و فیزیک او را در درک مسائل فلسفی یاری می کند. لذا مطالعه ی جدی ریاضیات را شروع کرد . موضوعی که او در سالهای اول تحصیلش چندان علاقه ای به آن نشان نداده بود.

در دانشگاه بوداپست استاد فیزیک او فیزیکدان معروف لوراند اوتوس بود. ولی کسی که تاثیر زیادی بر وی گذاشت ریاضیدان معروف لئو پر ل دفه یر بود . او شخصیت جاذبی داشت مکالمات گرم او با دانشجویانش بسیاری را دور او جمع می کرد. به این ترتیب بود که پولیا به سوی ریاضیات کشیده شد و از فیزیک و فلسفه دوری جست . در سالهای اخیر او در این مورد چنین گفت (فکر کردم من برای فیزیک چندان مناسب نیستم و برای فلسفه بسیار مناسب هستم ریاضیات در بین این دو قرار دارد)

پولیا سال تحصیلی ۱۹۱۵-۱۹۱۱ میلادی را در دانشگاه وین گذرانید و از طریق تدریس به فرزندان اشراف محلی امرار معاش می کرد در سال ۱۹۱۲ میلادی به بوداپست برگشت و دکتری خود را در ریاضیات اخذ کرد سالهای ۱۹۱۲ و ۱۹۱۳ میلادی را در گوتنیگن صرف کرد و در آنجا کلاین و هیلبرت و رونگه و لانداو را ملاقات کرد در سال ۱۹۱۴ در انستیتوی تکنولوژی فدرال سویس شغلی قبول کرد . که بوسیله هوروتیس پیشنهاد شده بود رابطه ی این دو بسیار صمیمی ولی کوتاه بود زیرا هوروتیس در ۱۹۱۹ میلادی در گذشت . این دو یک مقاله مشترک منتشر کردند.

مدیر بخش ریاضی آرتور هیرش بود و از همکاران او ریاضیدانان معروف چون پلانچران هرمان ویل و حتی برنیس که از گوتینگن آمده بود بودند . او با بلانچران همکاری نزدیکی داشت و یک مقاله مشترک در زمینه انتگرال فوریه نوشتند که دارای اهمیت ویژه ای بود مشترکات او و هرمان وایل بسیار کم بود وایل به تعمیم های گسترده علاقه مند تر از پولیا بود .

با این حال رابطه شخصی آنها صمیمانه تر بود .او دو مقاله به افتخار هرمان وایل منتشر کرد .گرچه اظهار می کرد که از دیدگاه ریاضی هیچگاه همدیگر را درک نکردند. در جنگ جهانی اول علیرغم الزام خدمت سربازی برای همه تحت تاثیر نفوذ برتراند راسل از بازگشت به مجارستان امتناع کرد و در سویس اقامت گزید. در سال ۱۹۱۸ میلادی به عنوان شهروند سویس در آمد و در سال ازدواج نمود . او بین سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۲۸ از مقام پریوات دو تسنت تا استادی کامل را طی نمود در سال ۱۹۲۴ با استفاده از بورس موسسه ی راکفلر به منظور تحقیق با هاردی در کالجهای اکسفورد و کمبریج به انگلستان اعزام گردید.این بورس بنا به پیشنهاد هاردی در اختیار پولیا قرار گرفت نتیجه ی این همکاری منجر به چاپ کتابی در مورد نا مساوی ها گردید که در سال ۱۹۳۴ به وسیله ی مرکز نشر دانشگاهی کمبریج به چاپ رسید لازم به ذکر است که مولف این کتاب هاردی و پولیا میباشد که هنوز بعد از ۵۰ سال جزو منابع استاندارد و نا مساویهای ویژه ی این کتاب الهام بخش بسیاری از مقالات بعدی شده است.

در سال ۱۹۲۳ پولیا و هم میهن جوان تر او گابور سگو که او را از بودا پست می شناخت همکاری خود را با امضا قراردادی با موسسه ی انتشاراتی اشپرینگر به امضا رساندند که نتیجه ی این قرارداد همکاری دراز مدت برای جمع آوری مسائلی در زمینه ی آنالیز بود این کتاب تحت عنوان مسائل و قضایای آنالیز میباشد سگو دکترای خود را در سال ۱۹۱۸ از دانشگاه وین اخذ کرد و در سال ۱۹۲۱ به استخدام دانشگاه برلین در آمد پولیا ایده کتاب آنالیز فوق را در ذهن خود می پروراند ولی تشخیص داد که برای انجام این کار نیاز به همکاری دارد لذا به سگو پیشنهاد همکاری داد پولیا زمانی متذکر گردید که دو جلد این کتاب نتیجهی یک همکاری درست بوده است زیرا هر یک مباحثی را میدانستند که برای دیگری بیگانه بود اولین مقاله سگو حل مسئله ای بود که توسط پولیا در سال ۱۹۱۳ عنوان شده بود این تحقیق به کثیر الجمله ایهایی متعامد منجر گردید که مهمترین کار سگو به حساب می آید.

سالهای اقامت در زوریخ برای پولیا به طور باور نکردنی بار آور بود در این زمان هر سال در حدود ۱۲ مقاله چاپ نمود. شگفت آور از تعداد دامنه وسیع آنها بود در ۱۹۱۸ مقالاتی در مورد سری ها نظریه اعداد ترکیبات و سیستمهای رای گیری ونیز در زمینه ی نجوم احتمال و تعلیم و تربیت منتشر نمود همه ی اینها زمانی انجام گردید که او مشغول کار بسیار اساسی خود یعنی توابع انتگرال بود و در قسمتی از این دوره با سگو مشغول جمع آوری و نوشتن کتاب آنالیز فوق الذکر بود.

در دهه ۱۹۳۰ پولیا با گاستن زولیا در مورد تعدادی از مسائل همکاری نزدیک داشتند. این هکاری منجر به مسافرتهای منظم وی به پاریس گردید قبلا در سال ۱۹۱۴ در دیدار از پاریس او با پیکار و آدامار ملاقات کرد که با آدامار علاقه مشترک علمی داشت.

e_math_01150

در سال ۱۹۳۳ پولیا دوباره به عنوان بورسیه راکفلر برای دیدار یکساله از پریستون برگزیده شد. گرچه در آنجا ریاضیدانی نبود که با او همکاری نزدیک داشته باشد او مسائلی را با اسوالد وبلن مورد بحث قرار می داد و سایر ریاضیدانان ایالت شرقی آمریکا از جمله ج.د. بیرکوف را ملاقات کرد در تابستان همان سال از استانفورد دیدار کرد چند سال بعد در ۱۹۳۰ سگو که از برلین به گونیکبرگ رفته بود تحت فشار نازیها مجبور به ترک آلمان گردید .او نخست به دانشگاه واشنگتن سنت لوئیس و سپس به استانفورد رفت و در آنجا سرپرست بخش ریاضی گردید این امر در تعیین خط مشی زندگی پولیا بیار موثر بود اوضاع اروپا بسیار وحشتناک بود لذا پولیا در سال ۱۹۴۰ از طریق لیسبون عازم آمریکا گردید و بعد از مدتی کار در دانشگاه براوان و کالج اسمیت در سال ۱۹۴۰ به استانفورد رفت این عزیمت منجر به همکاری او و سگو گردید که نتیجه این همکاری سب انتشار مقالاتی در زمینه فیزیک و ریاضی گردیده و همچنین کتاب نامساویهای همپیر امسونی در فیزیک ریاضی از نتایج این همکاری است .

کمی قبل از عزیمت به آمریکا پولیا در آلمان پیشنویس کتابی را در زمینه ی حل مسائل به آلمانی نوشته بود و بعدا آنرا به انگلیسی نوشت و تحت عنوان چگونه حل کنیم منتشر نمود . این کتاب در سال ۱۹۴۵ منتشر گردید و تا به حال متجاوز از یک میلیون از نسخ آن به فروش رفته است این کتاب به هفده زبان ترجمه شده  است به دنبال آن او (ریاضیات واستدلالهای موجه) را در سال ۱۹۶۲ و (اکتشاف ریاضی) را در سال ۱۹۶۵ منتشر نمود .

در دهه ۱۹۵۰ او اوقات قابل ملاحظه ای را وقف نشر و تدریس آموزش ریاضی نمود که سبب شهرت او در آموزش ریاضی نه تنها در آمریکا بلکه در جهان گردید . بین سالهای ۱۹۵۵تا۱۹۷۴ متجاوز از هزار معلم را در انستیتوهای مختلف آموزش داد.

در سال ۱۹۴۶ سگو و پولیا از طرف دانشگاه استانفورد مسابقات دبیرستانی را به تقلید از مسابقات اوتوس بنیانگذاری کردند هر سال در این مسابقه ۱۲۰۰ نفر نفر در ۱۵۱ مرکز در ایالات غربی رقابت می کردند . پولیا و کیلپا تریک مسائل را جمع آوری کرده و در سال ۱۹۷۴ با حل منتشر کردند.

 بعد از جنگ جهانی دوم پولیا و تیبور رادو و ارونیگ کاپلانسکی کمیته ای برای آزمون پوتنم بوجود آوردند او از سال ۱۹۴۸تا ۱۹۵۰ عضو کمیته جایزه این مسابقه گردید.

از سال ۱۹۳۵ تا ۱۹۶۰ پولیا استاد راهنمایی رساله دکترای متجاوز از سی نفر دانشجو بود که اکثر آنها اکنون از ریاضیدانان معروف جهان هستند.

در سال ۱۹۸۰ در برکلی به عنوان ریس افتخاری چهارمین کنگره بین المللی آموزش ریاضی مفتخر گردید ولی به علت نقاهت قادر به شرکت در این کنگره نگردید . در این زمان بود که به همسرش گفت که او نسبت به آنچه که در زندگیش انجام داده است راضی است . بعد از این نقاهت علیرغم ضعف شدید بینایی به ویراستاری و راهنمایی چندین پروژه تحقیقاتی ادامه داد.او در هفتم سپتامبر ۱۹۸۵ در اثر یک حمله قلبی در کالیفرنیا در گذشت .

در زمان مرگ عضو انجمن ریاضی لندن به مدت ۶۰ سال و عضو افتخاری آن به مدت ۲۹ سال بود . در سال ۱۹۴۷ به عنوان عضو آکادمی علوم پاریس برگزیده شد که این جایگاه به پوسین کلاین سیلوستر و اشتاینر تعلق داشت پولیا همچنین عضو آکادمی ملی آمریکا آکادمی علوم مجارستان آکادمی آمریکایی صنایع و علوم آکادمی بین المللی فلسفه علوم بروکسل عضو افتخاری انجمن سویس عضو آکادمی نیویورک انجمن ریاضی بریتانیا و چند انجمن علمی دیگر بود در سال ۱۹۶۳ مدال (خدمت برجسته)را از انجمن ریاضی آمریکا دریافت کرد . او به دریافت دکترای افتخاری از انستیتوی تکنولوژی فدرال سویس از دانشگاه آلبرتا از دانشگاه ویسکانزاس و دانشگاه واترلو مفتخر گردید.

به خاطر پیشگامی او در آنالیز ترکیبی انجمن ریاضی کاربردی و صنعتی جایزه ای تحت عنوان (جایزه پولیا) را در این نظریه ایجاد نمود. انجمن ریاضی آمریکا هر سال جایزه ای تحت عنوان (جایزه پولیا ) به مقالات توصیفی ممتاز مندرج در مجله ریاضیات دبیرستانی ۳۴ اعطا می نماید . در سال ۱۹۸۷ انجمن ریاضی لندن اعلام کرد که برای تحقیقات برجسته به وسیله ریلضیدان انگلیسی (جایزه پولیا) اعطا می شود.

شاید مهمتر از این همه افتخارات او این حقیقت باشد که او به وسیله همکاران دانشجویان سابق و بسیاری از دوستان خود در جهان مورد تحسین و احترام بی حد می باشد . در دیوار کتابخانه استانفورد فقط یک تمثال وجود دارد و آن متعلق به پولیا است .

یورگه لوئیس بور خس زمانی گفت که وقتی که نویسندگان می میرند آنها تبدیل به کتاب می شوند در سمپوزیوم بزرگداشت او اردش یکی از برجسته ترین ریاضیدانان معاصر جمله ی فوق را چنین تکرار کرد (خدایا قضایای او (پولیا) را جاودان گردان)

مدیریت وب‌سایت

کسی که هندسه نمی‌داند ، از این در وارد نشود. " کتیبه‌ی سر در آکادمی افلاطون "